Перед використанням новоствореного облікового запису, ще необхідно підтвердити поштову адресу. На протязі кількох хвилин на вашу поштову скриньку повинно прийти повідомлення, яке містить посилання для активації облікового запису.

Як повідомити про корупційне правопорушенняКоманда уповноваженого підрозділу
Безбар’єрністьВивчення міжнародного досвіду
Децентралізація владиОрганізації надання соціальних послугОрганізації надання послуг сприяння зайнятості населенняКращі практикиОрганізація надання адміністративних послуг соціального характеру в умовах децентралізації
Контактні даніСоцпослугиСімейні форми вихованняПатронат над дитиноюМетодичні матеріали
УсиновленняПошук дитиниДопомогаПроектиПро насКонтакти
ДитинаПрава дітейСоцпослугиОздоровлення та відпочинок дітейПрофілактика соціального сирітстваУсиновлення
РішенняПротоколи засіданьПлани робітЗвіти
Публічна інформаціяЩо таке публічна інформація, порядок її отримання та оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформаціїГрафік прийому, контактиФорми для подання запиту на отримання інформаціїІнформація про систему обліку публічної інформації
Електронний кабінет особи з інвалідністюЯкщо людина НЕ ОБЛІКОВАНА у ЦБІЯкщо людина ВЖЕ ОБЛІКОВАНА у ЦБІВхід на портал ЦБІЗаповнення та подача заяви про потребу в забезпеченні допоміжними засобами реабілітації
Е-сервісиЄдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомогиДопомога на дітей ФОПДопомога при народженні дитиниСубсидіїСистема розрахунку пенсійного забезпеченняЕлектронний кабінет особи з інвалідністюЄ-допомогаМуніципальна няняВідкриті дані України
Європейська та Євроатлантична інтеграціяУгода про асоціацію між Україною та ЄСПерелік директив ЄС та звіти Мінсоцполітики про їх виконанняПлан заходів Мінсоцполітики щодо імплементації Угоди про асоціаціюТехнічна допомога Європейської Комісії TWINNING, TAIEX TWINNINGЄвроатлантична інтеграція (НАТО)Міжнародні проектиЕкспертно-консультативна групаПроект ЄС - МОП "Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці"Презентації
Формування життєстійкостіГромади до участі в Програмі життєстійкостіПоширені запитання-відповіді
ГромадянамСоціальні послугиРеєстр надавачів соціальних послугМатеринство, сім'я, дітиЗвернення громадянПублічна інформаціяПротидія торгівлі людьмиЗапобігання домашнього насильстваГендерна політикаБезоплатна правнича допомогаСоціальні гарантіїСанаторно-курортне лікуванняДецентралізація владиІнформація для переміщених осібРеформа МіністерстваВідкриті даніПакунок малюкаОсобам з інвалідністюГуманітарна допомогаДовідник безбар'єрностіБезбар’єрністьДії населення в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеруєОздоровленняЯк отримати виплатиФормування життєстійкості
Гуманітарна допомогаНаціональний банк відкрив рахунок для гуманітарної допомоги українцям, постраждалим від російської агресіїNBU Opens Fundraising Account for Humanitarian Assistance to Ukrainians Affected by Russia’s AggressionІнтерактивна мапа благодійної допомоги
Інформація для переміщених осібНормативна базаВиплати на проживання для ВПОПитання- відповідіВізуальні матеріалиАлгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024пункт 2До пункту 3Алгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024 р. за Заявоюпункт 2.2пункт 2.7пункт 2.4Куди подати заяву про отримання допомоги для ВПО
Особам з інвалідністюРеабілітаціяРеалізація норм Конвенції про права осіб з інвалідністюДержавна підтримка діяльності громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємствЗабезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітаціями)Опіка та піклування над повнолітніми особамиПрацевлаштуванняДеякі питання соціального захисту осіб з інвалідністюКаталог 2019Програма придбання спеціально обладнаних автомобілівРеабілітація дітей з інвалідністюЕлектронний кабінет особи з інвалідністюЩодо придбання залізничних квитків
КомандаЖолнович Оксана ІванівнаМарчак Дарія МиколаївнаНенюченко Наталія ВікторівнаПостоловська Ірина ОлександрівнаВасиленко Володимир АндрійовичКомірний Анатолій Віталійович
Нормативно-правова базаЗвітність та статистикаІнформація для здобувачів та ліцензіатівПерелік суб'єктів, які мають ліцензію з посередництва у працевлаштуванні за кордоном
Реєстр дитячих закладів оздоровлення та відпочинкуДержавна атестація дитячих закладів оздоровлення та відпочинкуМережа діючих закладів оздоровлення та відпочинку
Материнство, сім'я, дітиМатеринствоСім`яДитинаСлужби у справах дітей в ОТГСоціально-психологічна реабілітація дітейЗахист смі"ї та дітейРаннє втручання
Міжнародна діяльністьЄвропейська та Євроатлантична інтеграціяМіжнародне співробітництвоБезвізовий режим Україна-ЄС
Міжнародне співробітництвоМіжнародні проектиСпівробітництво з ООНСпівробітництво з МОПСпівробітництво з Радою ЄвропиКомітет з економічних, політичних, соціальних та культурних прав ООН
єОздоровленняПро послугу та право на послугуПро кошти та банківську карткуПро заклади, що надають послугуПроблемні питання
Нормативна базаНормативні актиПроекти нормативних актівРегуляторна політика
ОрганізаціямВолонтерствоСоціальне страхуванняПублічні закупівлі
Оздоровлення та відпочинок дітейМережа дитячих закладів оздоровлення та відпочинкуОздоровлення та відпочинок в ДП "УДЦ "Молода гвардія" та ДПУ "МДЦ"Артек"
Особам з інвалідністюПенсійне забезпечення внутрішньо переміщених осібВиди пенсійПенсії військовослужбовцямПенсії громадянам, що за кордономПерерахунки пенсійСпростовуємо міфи про пенсійну системуПенсійне забезпечення осіб, які перемістилися у зв"язку із воєнними діямиДержавна соціальна допомогаКорисні посилання
Прес-центрНовиниМедіа про насВідеогалереяКонтакти для медіаЛюдина для людини
Про міністерствоКомандаПоложення про Міністерство соціальної політикиСтруктура апарату МіністерстваЕнергоефективністьКонтактиВідомстваВакансіїОчищення владиГромадська радаКонсультації з громадськістюМіжнародна діяльністьПрофспілка
Реформа МіністерстваРезультати конкурсу на посади фахівців з питань реформПерелік тестових питань
Про міністерствоПрес-центрНормативна базаОрганізаціямГромадянамЕ-сервісиЕ-даніПочуй менеПрацюй ВІЛЬНО!
Соціальні гарантіїПільгиПрацівникамГромадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиДітям війниВетеранам праціСоціальні стандартиЦентри захистуУчасникам революції гідності
Соціально-психологічна реабілітація дітейМетодичні ресурсиМережа закладів соціального захисту дітейСоціальні партнери
Установчі документиРегламентКерівництвоСтруктура
Установчі документиПоложення про Громадську раду
Відкриті даніПублічні закупівлі
Звернення громадянЗаконодавство щодо звернень громадянІнформація щодо звернень та прийому громадян
ДержбюджетЗакупівлі
ГоловнаОбговорення проектів нормативно-правових актівПро реалізацію експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання

Щоб брати участь у громадському обговоренні проектів потрібно авторизуватися!

Щоб брати участь у громадському обговоренні проектів потрібно авторизуватися, через аккаунт у соціальній мережі «Facebook»

Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання


 

Текст у форматі Word

Проект 

 КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від                   2025 р.    №   

Київ 

Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання

 

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики стосовно реалізації протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання (далі – експериментальний проект) у межах бюджетних асигнувань на відповідний період, передбачених за бюджетною програмою 2507110 “Соціальний захист осіб з інвалідністю”.

2. Затвердити такі, що додаються:

Порядок реалізації експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання (далі – Порядок реалізації експериментального проекту);

Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання.

3. Установити, що:

координатором експериментального проекту є Міністерство соціальної політики;

учасником експериментального проекту, відповідальним за забезпечення запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання, є Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю;

іншими учасниками експериментального проекту є надавачі послуги раннього втручання та територіальні громади.

4. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.

5. Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю забезпечити:

1) формування переліку надавачів соціальної складової послуги раннього втручання, що братимуть участь в експериментальному проекті, та його розміщення на своєму офіційному веб-сайті;

2) проведення консультацій для юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, фізичних осіб – підприємців, які мають команду раннього втручання (далі – надавачі) та планують взяти участь в експериментальному проекті;

3) укладення договорів про надання соціальної складової послуги раннього втручання з надавачами для реалізації експериментального проекту;

4) здійснення організаційного супроводу та надання консультативної підтримки надавачам;

5) здійснення оплати на підставі звітів надавачів про надання соціальної складової послуги раннього втручання у звітному періоді відповідно до укладених договорів в межах бюджетних коштів, передбачених на відповідний рік;

6) надання виконавчим органам сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а в разі їх відсутності – військовим адміністраціям населених пунктів (далі – уповноважені органи), надавачам методичної допомоги з питань реалізації експериментального проекту.

6. Рекомендувати уповноваженим органам:

1) інформувати жителів територіальних громад про послугу раннього втручання;

2) виявляти сім’ї з дітьми, які потребують послуги раннього втручання;

3) оприлюднювати на своєму офіційному веб-сайті, перелік надавачів, сформований Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту;

4) керуватися у своїй діяльності Порядком реалізації.

7. Міністерству охорони здоров’я забезпечити:

1) раннє виявлення у дітей порушень розвитку або ризику їх виникнення та своєчасне направлення сімей з дітьми до надавачів для отримання послуги раннього втручання відповідно до Порядку раннього виявлення у дітей порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання такої послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1392 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 11, ст. 686);

2) розроблення порядку проведення катамнестичного спостереження за новонародженими та дітьми віком до чотирьох років із групи ризику виникнення затримки розвитку та/або хронічних захворювань та подальшого скерування дитини, в тому числі для отримання послуги раннього втручання;

3) надання методичної допомоги закладам охорони здоров’я, які здійснюють виявлення у дітей порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасне направлення сімей з дітьми до надавачів для отримання такої послуги в межах реалізації експериментального проекту.

8. Міністерству освіти і науки забезпечити:

1) проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей віком від народження до чотирьох років інклюзивно-ресурсними центрами (далі – комплексна оцінка);

2) інформування батьків, інших законних представників дітей або патронатних вихователів (далі – законні представники дитини) про можливість отримання послуги раннього втручання;

3) повідомлення уповноваженого органу за зареєстрованим / задекларованим місцем проживання (перебування) дитини про проведення комплексної оцінки та видачу висновку за її результатами;

4) надання методичної допомоги інклюзивно-ресурсним центрам, які проводять комплексну оцінку, здійснюють інформування законних представників дитини та повідомлення уповноважених органів у межах реалізації експериментального проекту.

9. Державній службі у справах дітей забезпечити:

1) надання уповноваженим органам, надавачам методичної допомоги з питань реалізації експериментального проекту;

2) оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті сформованого Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю переліку надавачів, що братимуть участь в експериментальному проекті;

3) проведення моніторингу результатів роботи надавачів, які беруть участь в експериментальному проекті, – щоквартально до 5 числа місяця, що настає за звітним періодом;

4) інформування про результати моніторингу Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю – щоквартально до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.

10. Установити, що під час реалізації експериментального проекту Національна соціальна сервісна служба:

1) здійснює контроль за дотриманням надавачами та уповноваженими органами вимог Порядку реалізації експериментального проекту, зокрема умов договору про надання соціальної складової послуги раннього втручання для реалізації експериментального проекту, повнотою та достовірністю відомостей про надання соціальної складової послуги раннього втручання. За результатами проведення контролю готується довідка у довільній формі, в якій зазначаються рекомендації про усунення недоліків / порушень (у разі їх виявлення), які є обов’язковими до виконання;

2) надсилає протягом десяти робочих днів надавачу, його засновнику, Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Державній службі у справах дітей та Міністерству соціальної політики довідку, складену за результатами проведення контролю за дотриманням надавачами та уповноваженими органами вимог Порядку реалізації експериментального проекту.

11. Міністерству соціальної політики забезпечити:

1) проведення разом із Міністерством охорони здоров’я, Міністерством освіти і науки, Національною соціальною сервісною службою, Державною службою у справах дітей, Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю за участю обласних, Київської міської військових адміністрацій, уповноважених органів робочої наради щодо реалізації експериментального проекту;

2) надання разом із Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю, Державною службою у справах дітей уповноваженим органам, надавачам методичної допомоги з питань реалізації експериментального проекту;

3) оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті сформованого Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю переліку надавачів, що братимуть участь в експериментальному проекті;

4) подання протягом двох місяців після завершення реалізації експериментального проекту Кабінету Міністрів України звіту про результати його реалізації, а також пропозиції щодо внесення змін до законодавчих актів;

5) розроблення до 1 січня 2026 р. в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери функціоналу для реалізації експериментального проекту.

 

 Прем’єр-міністр України                                                               Д. ШМИГАЛЬ

 

ЗАТВЕРДЖЕНО 
постановою Кабінету Міністрів України 
від                   2025 р. №

 

ПОРЯДОК

реалізації експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання 

 

1. Цим Порядком визначено механізм реалізації експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання (далі – експериментальний проект).

2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

команда раннього втручання – група фахівців різних галузей (соціального захисту, охорони здоров’я, освіти) у складі не менше ніж три особи, до якої обов’язково мають бути включені фахівець із соціальної роботи / соціальний працівник, психолог, ерготерапевт / фізичний терапевт, які застосовують міждисциплінарну / трансдисциплінарну модель командної роботи та пройшли підготовку за напрямом “Раннє втручання”, що підтверджується відповідним документом;

надавач соціальної складової послуги раннього втручання (далі – надавач) – юридична особа незалежно від форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, фізична особа – підприємець, який має команду раннього втручання, фахівці якої здійснюють заходи, що становлять зміст послуги відповідно до пункту 21 цього Порядку;

отримувач соціальної складової послуги раннього втручання (далі – отримувач) – сім’я з дитиною віком від народження до чотирьох років, яка має порушення розвитку або в якої існує ризик виникнення таких порушень (далі – дитина);

послуга раннього втручання – міждисциплінарна / трансдисциплінарна сімейно-центрована комплексна послуга, що містить соціальну, медичну, освітню складові, надається у звичному середовищі, де проживає та зростає дитина (вдома, на ігрових майданчиках, в інших громадських місцях та просторах), та спрямована на раннє виявлення, мінімізацію впливу порушень розвитку у дітей віком від народження до чотирьох років на їхнє повсякденне функціонування, покращення їхнього розвитку, забезпечення супроводу та підтримки сімей та поліпшення якості їхнього життя, профілактику інвалідизації;

сімейний план раннього втручання – документ, складений в найкращих інтересах дитини командою раннього втручання разом із сім’єю дитини з урахуванням результатів огляду, обстеження дитини медичними працівниками та комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини (за наявності), оцінювання індивідуальних потреб дитини, в якому визначено етапи надання соціальної складової послуги раннього втручання та реалізації цього плану, зазначено відомості про необхідні ресурси, періодичність і строки виконання, відповідальних виконавців, дані щодо моніторингу результатів та інформацію щодо перегляду сімейного плану раннього втручання;

соціальна складова послуги раннього втручання (далі – соціальна складова послуги) – сукупність заходів відповідно до пункту 21 цього Порядку, що виконуються в межах надання послуги раннього втручання.

Термін “ризик порушення розвитку” вживається у значенні, наведеному в Порядку раннього виявлення у дітей порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання такої послуги, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1392 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 11, ст. 686).

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’яˮ, “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україніˮ та інших нормативно-правових актах з питань соціального захисту, соціальної роботи.

3. Метою реалізації експериментального проекту є визначення змісту, обсягу та порядку надання соціальної складової послуги шляхом запровадження договірної форми її надання. Це сприятиме ранньому виявленню та профілактиці порушень розвитку у дітей, всебічному розвитку дитини, забезпеченню своєчасної підтримки дітей та їхніх сімей, підвищенню якості їхнього життя, забезпеченню супроводу отримувача, успішній соціалізації дитини в суспільстві та запобіганню ризикам прогресування порушень розвитку.

4. Реалізація експериментального проекту ґрунтується на комплексному системному міждисциплінарному / трансдисциплінарному підході до надання соціальної складової послуги, передбачає скоординовану організацію ефективної комунікації та взаємодії, у тому числі електронної інформаційної взаємодії, між Мінсоцполітики, Нацсоцслужбою, Державною службою у справах дітей (далі – Служба), Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд), обласними, Київською міською військовими адміністраціями, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а в разі їх відсутності – військовими адміністраціями населених пунктів (далі – уповноважені органи), надавачами, надавачами соціальних послуг, закладами охорони здоров’я, інклюзивно-ресурсними центрами, іншими підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності.

5. Соціальна складова послуги надається надавачами, які уклали договори про надання соціальної складової послуги з Фондом для реалізації експериментального проекту відповідно до пунктів 6–15 цього Порядку.

6. Фонд укладає договір про надання соціальної складової послуги для реалізації експериментального проекту (далі – договір) з надавачем, який відповідає критеріям, зазначеним у пункті 9 цього Порядку.

Примірний договір затверджується Мінсоцполітики.

7. Для проведення оцінювання відповідності надавача критеріям, зазначеним у пункті 9 цього Порядку, Фонд розміщує на своєму офіційному веб-сайті повідомлення про приймання від надавачів пропозицій щодо участі в експериментальному проекті (далі – пропозиції), в якому зазначаються:

критерії, яким має відповідати надавач для участі в реалізації експериментального проекту, та примірний договір;

інформація, що має бути зазначена у заяві про укладення договору (далі – заява), та перелік документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку;

строк і спосіб подання пропозицій та строк їх розгляду Фондом.

Фонд розміщує повідомлення про прийняття пропозицій від надавачів і визначає строки і спосіб подання цих пропозицій відповідно до цього Порядку.

8. Фонд формує перелік надавачів, які відповідають критеріям, визначеним пунктом 9 цього Порядку (далі – Перелік надавачів), протягом 3 робочих днів з дати завершення розгляду пропозицій від надавачів.

Відомості про надавачів вносяться Фондом до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (у разі технічної можливості).

Перелік надавачів оприлюднюється на офіційних веб-сайтах Мінсоцполітики, Фонду, Служби, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а в разі їх відсутності – військових адміністрацій населених пунктів.

9. Критеріями відповідності надавачів для реалізації експериментального проекту є:

1) наявність щонайменше однієї команди раннього втручання;

2) наявність договорів / меморандумів про співпрацю, розпорядчих або інших документів, якими підтверджується спроможність надавача залучати до роботи команди раннього втручання інших фахівців: терапевта мови та мовлення,логопеда, спеціального педагога, фізичного терапевта, лікаря-педіатра, сімейного лікаря, лікаря-невролога, лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, асистента фізичного терапевта / ерготерапевта та інших з урахуванням потреб дитини та її сім’ї;

3) фаховий рівень членів команди раннього втручання, які забезпечуватимуть надання соціальної складової послуги, що підтверджується відповідними документами (зокрема, документами про освіту, свідоцтвом про підвищення кваліфікації та / або про проходження атестації відповідно до законодавства, а також документами про неформальне професійне навчання з технологій надання послуги раннього втручання):

для посади фахівця із соціальної роботи / соціального працівника:

диплом магістра за спеціальністю “Соціальна робота та консультування” або диплом бакалавра за спеціальністю “Соціальна робота та консультування” або прирівняні до них та за наявності:

сертифіката про підвищення кваліфікації за відповідним напрямом;

свідоцтва / сертифіката супервізора / фасилітатора / тренера / медіатора;

сертифіката, що підтверджує участь у тренінгах, освітніх програмах чи курсах з питань надання соціальних послуг, психосоціальної підтримки сім’ям та окремим особам, управління стресом, ведення кейс-менеджменту в соціальній роботі, кризового менеджменту, надання першої психологічної та домедичної допомоги, профілактики емоційного та професійного вигорання фахівців, а також створення та фасилітації груп взаємопідтримки або інших групових форм роботи.

Досвід роботи з надання соціальних послуг має становити не менше ніж один рік;

для посади психолога:

диплом магістра за спеціальністю “Психологія” / “Медична психологія” або диплом бакалавра за спеціальністю “Психологія” або прирівняні до них та за наявності:

сертифіката, що підтверджує проходження тренінгів, освітніх програм, навчальних курсів з питань роботи з дітьми раннього віку та їхніми сім’ями, зокрема: управління стресом, надання першої психологічної допомоги дітям і батькам, профілактики емоційного та професійного вигорання для фахівців, організації та фасилітації груп підтримки для батьків, вікових особливостей розвитку дітей, методів раннього втручання, інтервенцій для дітей з особливими потребами, підтримки сімей, які перебувають у кризових ситуаціях;

сертифіката, що підтверджує володіння практичними навичками застосування діагностичних методик для роботи з дітьми раннього віку та їхніми сім’ями, а також використання когнітивно-поведінкової терапії, спеціальної травмотерапії, арт-терапії, ігротерапії, казкотерапії та інших терапевтичних методів, які застосовуються при ранньому втручанні.

Досвід роботи з проведення психологічного консультування має становити не менше ніж один рік;

для посади ерготерапевта / фізичного терапевта:

диплом магістра за спеціальністю “Терапія та реабілітація” або диплом бакалавра за спеціальністю “Терапія та реабілітація” або прирівняні до них та за наявності:

сертифіката, що підтверджує участь у тренінгах, освітніх програмах чи курсах з питань раннього втручання, розвитку та підтримки дітей раннього віку, включаючи оцінювання розвитку дітей та розроблення планів втручання, реабілітації дітей з особливими потребами, методи корекційної роботи, а також залучення сімей до процесу втручання;

сертифіката, що підтверджує участь у тренінгах, освітніх програмах чи курсах з фізичної терапії та ерготерапії, володіння практичними навичками ерготерапії, включаючи адаптивні стратегії, сенсорну інтеграцію, моторне планування, розвиток моторики, та методиками роботи з дітьми з різними порушеннями розвитку;

4) володіння, користування та / або розпорядження автомобілем для забезпечення виїзних зустрічей з отримувачами;

5) відповідність приміщення надавача, де надається соціальна складова послуги, вимогам щодо інклюзивності приміщення, передбаченим Державними будівельними нормами ДБН В.2.2-40:2018 “Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення”, стосовно його доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. У разі неможливості повністю пристосувати приміщення будівлі (споруди) надавача для потреб осіб з інвалідністю, забезпечується його розумне пристосування;

6) відсутність у надавача фінансової заборгованості, що підтверджується довідкою територіального органу ДПС про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та інших обов’язкових платежів;

7) готовність уповноваженого органу створити міжвідомчу раду з питань раннього втручання та визначити уповноважену особу, яка забезпечуватиме надання допомоги отримувачу в отриманні соціальної складової послуги, з числа посадових осіб уповноваженого органу;

8) включення надавача до розділу “Надавачі соціальних послуг” Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг як надавача принаймні однієї соціальної послуги;

9) відсутність фінансування з місцевого бюджету, фінансової допомоги у вигляді малих грантів для соціальних послуг сім’ям з дітьми та дітям та/або послуги раннього втручання, що надається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 січня 2025 р. № 40 „Про реалізацію спільного з Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) проекту стосовно надання фінансової допомоги у вигляді малих грантів для соціальних послуг сім’ям з дітьми та дітям та/або послуги раннього втручанняˮ (Офіційний вісник України, 2025 р., № 13, ст. 988).

10. Надавач, який бажає укласти договір з Фондом та бути включеним до Переліку надавачів, надсилає в паперовій або електронній формі на поштову адресу / електронну адресу / засобами інформаційно-комунікаційних систем (за технічної можливості) Фонду пропозицію – заяву разом із такими документами / відомостями:

сканованою копією організаційно-розпорядчого документа про створення команди раннього втручання;

сканованими копіями договорів / меморандумів про співпрацю, розпорядчих або інших документів, якими підтверджується спроможність надавача залучати до роботи команди раннього втручання інших фахівців: терапевта мови та мовлення, логопеда, спеціального педагога, фізичного терапевта, лікаря-педіатра, сімейного лікаря, лікаря-невролога, лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, асистента фізичного терапевта / ерготерапевта та інших з урахуванням потреб дитини та її сім’ї;

сканованими копіями документів / відомостями, що підтверджують фаховий рівень членів команди раннього втручання, які надають соціальну складову послуги, зокрема документів про освіту, свідоцтв про підвищення кваліфікації та / або про проходження атестації відповідно до законодавства, а також документа про неформальне професійне навчання з технологій надання послуги раннього втручання. Скановані копії документів про освіту подаються у разі відсутності відомостей про них в Реєстрі документів про освіту Єдиної державної електронної бази з питань освіти;

сканованими копіями документів, що підтверджують право володіння, користування та / або розпорядження автомобілем для забезпечення виїзних зустрічей з отримувачами;

сканованими копіями документів, що підтверджують відповідність приміщення надавача, де надається соціальна складова послуги, вимогам щодо інклюзивності приміщення, передбаченим Державними будівельними нормами ДБН В.2.2-40:2018 “Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення”, стосовно його доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. У разі неможливості повністю пристосувати приміщення будівлі (споруди) надавача для потреб осіб з інвалідністю, забезпечується його розумне пристосування;

сканованою довідкою територіального органу ДПС про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів та інших обов’язкових платежів у надавача, дійсною на дату подання пропозиції;

сканованою копією листа уповноваженого органу про готовність створити міжвідомчу раду з питань раннього втручання та визначити уповноважену особу, яка забезпечуватиме надання допомоги отримувачу в отриманні соціальної складової послуги, з числа посадових осіб уповноваженого органу;

сканованими копіями документів, які підтверджують кількість фахівців (штатного розпису, трудових договорів з найманими працівниками, договорів про надання послуг за видами діяльності надавача);

сканованою копією витягу з Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;

інформацією про наявність або відсутність коштів, передбачених у бюджетних програмах місцевого бюджету щодо надання послуги раннього втручання (зокрема, інформацією про джерела фінансування надавача, опублікованою на офіційному веб-сайті надавача або інших веб-ресурсах із зазначенням веб-посилання на такий ресурс).

Датою подання пропозиції є дата надходження до Фонду заяви з усіма копіями документів, визначених цим пунктом, що підтверджується датою відбитка поштового календарного штемпеля або скриншотом екрану із виразними цифрами, що позначають дату і час надсилання.

У разі виявлення у поданій пропозиції неповної інформації, помилок або недоліків надавач має право подати уточнення до раніше поданої пропозиції до закінчення строку подання пропозицій, визначеного в повідомленні.

Пропозиції, подані після закінчення строку їх подання, визначеного в повідомленні, не розглядаються.

11. Надавач може мати одну або декілька команд раннього втручання. Кожна команда раннього втручання може надавати соціальну складову послуги в декількох територіальних громадах, сусідніх з тією, де розташоване приміщення надавача, в якому може надаватися соціальна складова послуги, за умови, що відстань від такого приміщення до місця надання соціальної складової послуги не перевищує 60 км.

12. Фонд протягом п’яти робочих днів від дати надходження від надавача пропозиції розглядає ці пропозиції на відповідність критеріям, визначеним пунктом 9 цього Порядку, перевіряє достовірність відомостей, зазначених у поданих документах про освіту, шляхом безоплатного та вільного доступу до Реєстру документів про освіту Єдиної державної електронної бази з питань освіти та факт неотримання надавачем фінансової допомоги у вигляді малих грантів для соціальних послуг сім’ям з дітьми та дітям та/або послуги раннього втручання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 січня 2025 р. № 40 “Про реалізацію спільного з Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) проекту стосовно надання фінансової допомоги у вигляді малих грантів для соціальних послуг сім’ям з дітьми та дітям та/або послуги раннього втручання” (Офіційний вісник України, 2025 р., № 13, ст. 988), після чого приймає рішення щодо включення надавача до Переліку надавачів.

Фонд протягом п’яти робочих днів після прийняття рішення про включення надавача до Переліку надавачів надсилає надавачу, який подав пропозицію, підписаний проект договору.

Надсилання надавачу підписаного Фондом проекту договору є наміром укласти договір, який діє протягом десяти календарних днів з дати його надсилання надавачу. Якщо надавач не підписав договір протягом установленого строку, договір вважається неукладеним.

У разі невідповідності умовам, зазначеним у повідомленні, або наявності в пропозиції недостовірної чи неповної інформації Фонд протягом трьох робочих днів від дати встановлення такої невідповідності або виявлення недостовірної чи неповної інформації надсилає надавачу повідомлення про необхідність виправлення помилки або подання необхідної інформації та документів. Надавач має усунути недоліки та подати необхідну інформацію і документи протягом п’яти робочих днів з дня надіслання Фондом відповідного повідомлення про виправлення помилок.

13. Фонд укладає договори з надавачами в порядку черговості надходження їхніх пропозицій з урахуванням відповідності вимогам, зазначеним у повідомленні, та в межах бюджетних асигнувань на зазначену мету, передбачених Державним бюджетом України на відповідний рік.

14. У разі відсутності пропозицій, які відповідають вимогам, зазначеним у повідомленні, Фонд розміщує на офіційному веб-сайті повторне повідомлення протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем завершення прийому пропозицій, який зазначено у попередньому повідомленні, та продовжує строк їх приймання до 30 робочих днів.

15. Протягом десяти календарних днів з дати підписання проекту договору уповноваженою особою Фонду керівник або уповноважена особа надавача накладають кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, на такий договір.

Договір вважається укладеним з дати його підписання уповноваженою особою надавача, якщо інше не передбачене договором.

Договір разом з усіма додатками (за умови знеособлення персональних даних та місця надання соціальної складової послуги) підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Фонду протягом п’яти робочих днів з дня його укладення.

16. Надання соціальної  складової послуги здійснюється командою раннього втручання.

17. Тариф на оплату соціальної складової послуги визначається як базова ставка на місяць на одну команду раннього втручання у складі трьох фахівців (фахівець із соціальної роботи / соціальний працівник, психолог, ерготерапевт / фізичний терапевт), що становить 115 854 гривень (без податку на додану вартість) та застосовується під час оплати вартості соціальної складової послуги, фактично наданої отримувачам протягом місяця.

Запланована вартість соціальної складової послуги, що надається на підставі договору, розраховується як добуток базової ставки на місяць на одну команду раннього втручання, кількості таких утворених команд та кількості місяців, на які укладено договір.

Фактична вартість соціальної складової послуги на місяць за кожним договором розраховується як добуток кількості команд раннього втручання та базової ставки на місяць, до якої застосовуються коригувальні коефіцієнти, які розраховуються як співвідношення кількості отримувачів, яким надали такі послуги протягом місяця, до кількості команд раннього втручання, утворених надавачем, із заокругленням до цілого числа і становлять:

1 – за надання соціальної складової послуги 15 і більше отримувачам протягом місяця;

0,75 – за надання соціальної складової послуги 11 – 14 отримувачам протягом місяця;

0,5 – за надання соціальної складової послуги 7 – 10 отримувачам протягом місяця;

0,25 – за надання соціальної складової послуги 4 – 6 отримувачам протягом місяця;

0,1 – за надання соціальної складової послуги 1 – 3 отримувачам протягом місяця.

Фонд здійснює оплату надання соціальної складової послуги на рахунки надавачів на підставі поданих ними звітів про соціальну складову послуги, надану у звітному періоді (помісячно) відповідно до укладених договорів у межах встановлених бюджетних асигнувань, передбачених на відповідний період.

Керівники надавачів несуть персональну відповідальність за недостовірність поданої інформації про обсяг та якість наданої соціальної складової послуги, яка підлягає оплаті за звітний період.

18. Соціальна складова послуги надається за зверненням одного з батьків дитини, іншого її законного представника або патронатного вихователя (далі – законний представник дитини) з власної ініціативи, за направленням закладів охорони здоров’я або повідомленням інклюзивно-ресурсного центру.

Підставами для отримання соціальної складової послуги є вік дитини (від народження до чотирьох років) та порушення розвитку або ризик їх виникнення, виявлені за результатами медичного огляду, обстеження дитини медичними працівниками та / або комплексної психолого-педагогічної оцінки, проведеної інклюзивно-ресурсним центром, які підтверджуються направленням закладу охорони здоров’я, виданим відповідно до Порядку раннього виявлення у дітей порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання такої послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1392 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 11, ст. 686), та / або повідомленням інклюзивно-ресурсного центру.

При видачі закладом охорони здоров’я направлення за результатами огляду, обстеження дитини медичними працівниками або інклюзивно-ресурсним центром – висновку за результатами комплексної оцінки такий заклад охорони здоров’я / інклюзивно-ресурсний центр за інформованої згоди законного представника дитини повідомляє протягом трьох робочих днів уповноважений орган про дитину, яка потребує надання соціальної  складової послуги, технічними засобами електронних комунікацій, у тому числі через Єдину інформаційну систему соціальної сфери (за технічної можливості).

Для отримання соціальної складової послуги законний представник дитини подає до уповноваженого органу заяву про призначення соціальної складової послуги за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у паперовій або електронній формі, із зазначенням способу інформування про прийняте рішення.

Уповноважений орган визначає уповноважених осіб, які забезпечуватимуть надання допомоги отримувачу в отриманні соціальної складової послуги, з числа посадових осіб уповноваженого органу (далі – координатори послуги).

У разі подання законним представником дитини заяви у паперовій формі особисто або за допомогою засобів поштового зв’язку до неї додаються копії:

свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном і відсутності свідоцтва про народження, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану України, – копія свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави та легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено законом або міжнародними договорами України, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, разом із його перекладом українською мовою. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально;

паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу законного представника дитини (копію / сканкопію посвідки на постійне (тимчасове) проживання або посвідчення біженця, або довідки про звернення за захистом в Україні (для іноземця та особи без громадянства), або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту);

документа, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (картки платника податків) (або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, внесені до паспорта громадянина України);

направлення закладу охорони здоров’я (за наявності), виданого відповідно до Порядку раннього виявлення у дітей порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання такої послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1392 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 11, ст. 686);

виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, форму якої затверджено МОЗ (за наявності);

висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, виданого інклюзивно-ресурсним центром (за наявності);

рішення суду або висновку органу опіки та піклування про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною)

рішення районної у місті Києві державної адміністрації, виконавчого комітету міської, районної у місті (у разі її створення), селищної, сільської ради про створення прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу та передання до них дітей (якщо дитина влаштована до таких форм виховання);

документів, виданих лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в установленому порядку (рішення про встановлення інвалідності, висновків комісії, індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю) за формою, затвердженою МОЗ (за наявності).

Зазначені копії документів засвідчуються посадовою особою, яка прийняла заяву.

У разі подання заяви в електронній формі з використанням засобів інформаційно-комунікаційних систем (за технічної можливості) до заяви додаються скановані копії зазначених документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, законного представника дитини.

Якщо документи, подання яких передбачено цим пунктом, перебувають у володінні уповноваженого органу або містяться в інформаційно-комунікаційних системах, такі документи не подаються, а в заяві зазначаються відомості, необхідні для отримання соціальної складової послуги.

У такому випадку документи, необхідні для отримання соціальної складової послуги, отримуються без участі законного представника дитини, на підставі зазначених у заяві відомостей шляхом доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем через систему електронної взаємодії цих систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

19. Координатор послуги розглядає заяву та надані з нею документи, перевіряє отримані відомості на відповідність підставам, визначеним пунктом 18 цього Порядку, та приймає рішення про надання / відмову у наданні соціальної складової послуги не довше ніж протягом п’яти робочих днів.

Координатор послуги не довше ніж протягом двох робочих днів після прийняття рішення про надання / відмову у наданні соціальної складової послуги повідомляє законних представників дитини у спосіб, визначений у заяві, про прийняте рішення та у разі потреби допомагає обрати надавача з Переліку надавачів, сформованого Фондом.

У разі прийняття рішення про надання соціальної складової послуги координатор послуги:

повідомляє надавача, включеного до Переліку надавачів, якого обрала сім’я дитини, про прийняття рішення про надання соціальної складової послуги (за інформованої згоди законних представників дитини) протягом трьох робочих днів;

організовує взаємодію сім’ї дитини з надавачем, включеним до Переліку надавачів, якого обрала сім’я дитини, з метою укладення договору про надання соціальної складової послуги;

інформує сім’ю дитини про зміст соціальної складової послуги, порядок її надання, обов’язки членів команди раннього втручання;

інформує сім’ю дитини про інші послуги, спрямовані на підтримку сім’ї з дитиною, та сприяє організації їх надання.

Якщо сім’ї дитини відмовлено у наданні соціальної складової послуги, координатор послуги інформує сім’ю дитини про соціальні послуги, які вона може отримати, та порядок їх отримання.

Надавач, який отримав рішення про надання соціальної складової послуги, протягом п’яти робочих днів організовує першу зустріч із отримувачем, під час якої команда раннього втручання надавача проводить оцінювання його потреби в отриманні соціальної складової послуги. За результатами проведеного оцінювання команда раннього втручання розробляє сімейний план раннього втручання, в якому зазначаються: цілі втручання, заходи, спрямовані на їх досягнення, місце, строки, періодичність та тривалість здійснення цих заходів, а також форми роботи.

Відповідальним за проведення оцінювання потреби у послузі та складання сімейного плану раннього втручання є фахівець із соціальної роботи / соціальний працівник, який входить до складу команди раннього втручання.

Сімейний план раннього втручання розробляється за погодженням із законним представником дитини протягом 20 календарних днів від дня проведення оцінювання потреби у послузі.

Сімейний план раннього втручання погоджується з отримувачем. Сімейний план раннього втручання підписується одним із законних представників дитини та усіма членами команди раннього втручання, присутніми під час його складання.

З метою досягнення визначених цілей соціальної складової послуги команда раннього втручання разом із отримувачами здійснює моніторинг виконання сімейного плану раннього втручання та його перегляд не рідше ніж один раз на півроку.

Надання соціальної складової послуги закінчується після досягнення цілей сімейного плану раннього втручання, досягнення дитиною віку чотирьох років або влаштування дитини до закладу дошкільної освіти або інших установ.

20. Надавач:

планує та координує діяльність фахівців команди раннього втручання у складі не менше ніж трьох фахівців;

залучає за потреби дитини та її сім’ї інших фахівців для забезпечення комплексного міждисциплінарного / трансдисциплінарного підходу до надання соціальної складової послуги, зокрема терапевта мови та мовлення, логопеда, спеціального педагога, фізичного терапевта, лікаря-педіатра, сімейного лікаря, лікаря-невролога, лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, асистента фізичного терапевта / ерготерапевта тощо;

проводить щопівроку моніторинг якості та ефективності надання соціальної складової послуги, зокрема оцінює досягнення цілей сімейного плану раннього втручання;

забезпечує ведення та зберігання документації щодо надання соціальної складової послуги, включаючи сімейні плани раннього втручання, звіти про прогрес, записи щодо консультування та іншої взаємодії з сім’ями;

взаємодіє з отримувачами, інформуючи їх про мету, зміст і тривалість втручання, а також про результати виконання сімейного плану раннього втручання;

взаємодіє з надавачами інших послуг у територіальній громаді для забезпечення їх надання отримувачам (соціальні, транспортні, медичні, правничі тощо);

веде звітність згідно з формами, визначеними Мінсоцполітики;

забезпечує підготовку, навчання та методичну підтримку фахівців, залучених до надання соціальної складової послуги, з метою підвищення їхньої кваліфікації та компетентності;

організовує та проводить супервізії для команд раннього втручання не рідше ніж раз на місяць для забезпечення ефективності надання соціальної складової послуги;

взаємодіє з центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими та благодійними організаціями, установами незалежно від форми власності та волонтерами з питань реалізації експериментального проекту;

надає пропозиції щодо змісту, обсягу, порядку надання, форм звітності та обліку надання соціальної  складової послуги, а також методів оцінювання індивідуальних потреб отримувачів;

забезпечує виконання фахівцями команди раннього втручання заходів, що становлять зміст соціальної  складової послуги відповідно до пункту 21 цього Порядку.

21. Зміст соціальної складової послуги та її обсяг для кожного отримувача визначаються індивідуально залежно від результатів оцінювання його індивідуальних потреб. Соціальна складова послуги надається у звичному середовищі, де проживає та зростає дитина (вдома, на ігрових майданчиках, в інших громадських місцях та просторах).

Основними заходами, що становлять зміст соціальної складової послуги, є:

1) оцінювання потреб дитини та сім’ї з урахуванням факторів ризику, які можуть загрожувати розвитку дитини:

оцінювання розвитку дитини, її функціональних навичок та потреб;

оцінювання середовища, в якому проживає дитина, ресурсів, наявних у територіальній громаді;

оцінювання потреб, очікувань законних представників дитини та їхніх можливостей;

оцінювання потреб дитини в медичних, реабілітаційних, освітніх послугах, потреб отримувача у соціальних послугах;

2) формування, реалізація та моніторинг виконання сімейного плану раннього втручання:

визначення функціональних цілей розвитку дитини;

визначення заходів, спрямованих на формування у законних представників дитини навичок догляду за нею, повсякденної взаємодії з метою розвитку її когнітивних, моторних, комунікативних, адаптивних вмінь та навичок;

визначення заходів, яких вживатимуть законні представники дитини для досягнення цілей розвитку дитини;

визначення потреби сім’ї у зустрічах з фахівцями, які входять до складу команди раннього втручання, періодичності таких зустрічей, місця та часу їх проведення;

консультування, проведення тренінгів, коуч-сесій для законних представників, супровід виконання рекомендацій фахівців в домашніх умовах;

консультування та сприяння в організації простору за місцем проживання дитини відповідно до її потреб, створенні розвивального середовища для дитини;

3) сприяння формуванню батьківських компетентностей та самозарадності батьків дитини:

психологічна підтримка батьків (психологічне консультування, психологічна допомога, зокрема, у кризових станах, корекція психологічного стану; батьківські групи підтримки; рекомендації відвідування клубу за інтересами для батьків; психоедукація (просвіта з питань психічного здоров’я);

інформування про психоемоційні потреби дитини, роз’яснення законним представникам дитини особливостей розвитку дитини з огляду на її стан;

консультування законних представників дитини щодо формування сприятливих емоційних стосунків з дитиною (роз’яснення важливості формування емоційної прив’язаності, розвиток психологічної стійкості, навчання ефективній комунікації з дитиною);

4) інформування законних представників дитини про соціальну складову послуги, інші супутні послуги та порядок їх отримання:

соціальні послуги (тимчасового відпочинку для батьків або осіб, які їх замінюють, що здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю; супроводу під час інклюзивного навчання; денного догляду дітей з інвалідністю; догляду вдома; паліативного догляду; транспортні послуги (соціальне таксі);

послуга з догляду за дитиною “муніципальна няня”;

консультування щодо облаштування автомобіля для перевезення дитини;

консультування з питань пошуку роботи, зміни роботи, часткової зайнятості, допомога в пошуку місця роботи неподалік від дому;

консультування з навчання мобільності та орієнтування в просторі дитини з повною втратою зору;

консультування з пристосування / адаптації житла до проживання в ньому дитини з урахуванням її можливостей та потреб (визначення потреби в пристосуванні / адаптації житла; взаємодія з уповноваженим органом для забезпечення пристосування / адаптації середовища, де зростає та проживає дитина);

допомога у забезпеченні допоміжними засобами реабілітації;

5) координація та супровід отримання законними представниками дитини супутніх послуг:

пошук надавачів послуг та сприяння у взаємодії між надавачами таких послуг у разі їх надання;

6) забезпечення взаємодії з фахівцями медичної та освітньої складових послуги раннього втручання в разі їх залучення (терапевтами мови і мовлення, фізичними терапевтами, лікарями-психологами, лікарями-психотерапевтами, клінічними психологами (психологами), психотерапевтами, лікарями-педіатрами, сімейними лікарями, лікарями-неврологами, лікарями фізичної та реабілітаційної медицини, лікарями-дієтологами);

7) підготовка до завершення надання соціальної  складової послуги:

інформування законних представників дитини про завершення надання соціальної складової послуги з метою подальшої організації здобуття дошкільної освіти дитиною;

координація взаємодії педагогічних працівників закладів освіти, фахівців інклюзивно-ресурсних центрів та законних представників дитини;

інформування закладу освіти щодо облаштування освітнього середовища відповідно до потреб дитини для здобуття дошкільної освіти;

здійснення супроводу отримувача на початкових етапах здобуття дитиною дошкільної освіти після зарахування її до закладу освіти.

Орієнтовний перелік заходів, що становлять зміст соціальної  складової послуги, періодичність та тривалість їх виконання кожним фахівцем команди раннього втручання затверджується Мінсоцполітики.

22. Медична складова послуги раннього втручання за змістом передбачає раннє виявлення у дітей віком від народження до чотирьох років порушень розвитку або ризику їх виникнення, здійснення спостереження за станом здоров’я та розвитку дитини, надання медичних та реабілітаційних послуг в сфері охорони здоров’я з метою мінімізації впливу таких порушень на життя дитини та покращення її розвитку.

Освітня складова послуги раннього втручання за змістом передбачає комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини віком від народження до чотирьох років, виявлення особливих освітніх потреб, обумовлених виявленими особливостями або порушеннями розвитку, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг з метою забезпечення реалізації особистісного потенціалу дитини.

23. Частота зустрічей фахівця та отримувача для виконання завдань сімейного плану раннього втручання залежить від інтенсивності втручання, але має відбуватись не рідше ніж один раз на два тижні.

24. Надавачі зобов’язані дотримуватися вимог цього Порядку під час участі в експериментальному проекті та забезпечувати надання якісної соціальної складової послуги.

Моніторинг результатів роботи надавачів за кількісними та якісними показниками, визначеними Мінсоцполітики, здійснює Служба.

Контроль за дотриманням вимог цього Порядку під час надання соціальної складової послуги здійснюють Нацсоцслужба та її територіальні органи. Заходи такого контролю проводяться з урахуванням вимог Порядку здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 81, ст. 5163).

У разі виявлення порушень вимог цього Порядку під час надання соціальної складової послуги Нацсоцслужба надсилає надавачу довідку в довільній формі для вжиття заходів з усунення порушень.

Надавач протягом 30 календарних днів з дати отримання зазначеної довідки інформує Нацсоцслужбу про вжиття заходів з усунення виявлених порушень.

25. Уповноважені органи забезпечують консультування, координацію роботи з організації надання соціальної складової послуги, взаємодії надавачів, закладів / установ охорони здоров’я, соціального захисту, освіти, інклюзивно-ресурсних центрів, а також залучення представників громадських об’єднань, благодійних організацій, зокрема, шляхом створення міжвідомчої ради з питань раннього втручання як консультативно-дорадчого органу (далі – міжвідомча рада).

Примірне положення про міжвідомчу раду затверджується Мінсоцполітики.

Головою міжвідомчої ради призначається заступник сільського, селищного, міського голови, а секретарем – координатор послуги, призначений уповноваженим органом.

Склад міжвідомчої ради затверджується рішенням голови уповноваженого органу.

До складу міжвідомчої ради входять представники структурних підрозділів уповноваженого органу, до повноважень яких належать питання соціального захисту, охорони здоров’я, освіти.

Для участі у засіданнях міжвідомчої ради можуть залучатися представники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, а також незалежні експерти.

Формою роботи міжвідомчої ради є засідання, які проводяться за рішенням голови в міру необхідності, але не рідше ніж один раз на три місяці.

Рішення міжвідомчої ради є повноважним за присутності на засіданні простої більшості членів від її загального складу, приймаються більшістю голосів та оформлюються у вигляді протоколів, які підписують голова та секретар міжвідомчої ради. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.

Основними завданнями міжвідомчої ради є:

аналіз стану організації та надання послуги раннього втручання, розгляд окремих випадків за зверненням координатора послуги, викликів, що потребують реагування з метою забезпечення отримувача послугою раннього втручання;

заслуховування на своїх засіданнях інформації, що відображає стан реалізації експериментального проекту;

забезпечення міжвідомчої взаємодії та координації заходів під час організації надання послуги раннього втручання в межах відповідної територіальної громади (розгляд складних випадків та взаємодія закладів / установ сфери охорони здоров’я, соціального захисту, освіти і науки та інклюзивно-ресурсних центрів);

підтримка розвитку мережі надавачів.

Міжвідомча рада відповідно до визначених для неї завдань:

координує дії структурних підрозділів уповноваженого органу, закладів / установ соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, інклюзивно-ресурсних центрів, інших підприємств, установ та організацій з метою забезпечення надання послуги раннього втручання сім’ям з дітьми;

інформує громадськість щодо надання послуги раннього втручання та розвиток цієї сфери в межах відповідної територіальної громади;

аналізує стан справ та причини виникнення проблем у процесі реалізації державної політики з питань раннього втручання в межах відповідної територіальної громади та надає пропозиції щодо удосконалення планування та організації надання послуги раннього втручання;

розглядає випадки неналежного надання соціальної складової послуги, зокрема, в частині неефективної взаємодії суб’єктів, які залучені до надання соціальної складової послуги та інших супутніх послуг отримувачам, та вживає заходів для усунення чинників, що призвели до їх виникнення;

Рішення міжвідомчої ради є рекомендаційними і реалізуються шляхом прийняття відповідного розпорядження сільського, селищного, міського голови або надання доручень заступником сільського, селищного, міського голови. 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО 
постановою Кабінету Міністрів України 
від                   2025 р. № 

ПОРЯДОК

використання коштів, передбачених у державному бюджеті

для реалізації експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання

 

1. Цим Порядком визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання (далі – експериментальний проект) в межах бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний період за бюджетною програмою 2507110 “Соціальний захист осіб з інвалідністю” (далі – бюджетні кошти).

2. Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінсоцполітики. Відповідальним виконавцем бюджетної програми та розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня є Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд).

3. Бюджетні кошти спрямовуються на оплату соціальної складової послуги раннього втручання (далі – соціальна складова послуги), наданої надавачем соціальної  складової послуги.

4. Фонд у межах відповідних бюджетних асигнувань, передбачених на реалізацію експериментального проекту, укладає з надавачами соціальної складової послуги договори про надання соціальної складової послуги відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. №        “Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання” (Офіційний вісник України, 2025 р., №     , ст.    ).

5. Фонд здійснює оплату за фактично надану соціальну складову послуги на підставі звіту про надану соціальну складову послуги, поданого надавачем соціальної складової послуги відповідно до укладеного договору про надання соціальної складової послуги для реалізації експериментального проекту.

Вартість фактично наданої соціальної складової послуги оплачується Фондом у межах бюджетних асигнувань, передбачених помісячним розписом асигнувань загального фонду державного бюджету, шляхом перерахування бюджетних коштів на рахунки надавачів соціальної складової послуги, зазначені в договорах.

Порядок і строки подання звітів про надану соціальну складову послуги, інформація, що зазначається в них, визначаються договором про надання соціальної складової послуги для реалізації експериментального проекту.

6. Надавачі соціальної складової послуги подають щомісяця до 5 числа Фонду звіти про надану у звітному періоді соціальну складову послуги за формою, встановленою Мінсоцполітики.

7. Фонд узагальнює подані звіти та подає щомісяця до 10 числа Мінсоцполітики зведений звіт про надану соціальну складову послуги.

8. Мінсоцполітики на підставі поданого зведеного звіту про надану соціальну складову послуги у звітному періоді спрямовує бюджетні кошти Фонду щомісяця до 15 числа. Фонд перераховує бюджетні кошти надавачам послуги щомісяця до 20 числа.

9. Не допускається спрямування бюджетних коштів на:

оплату послуг, які безпосередньо не пов’язані з наданням соціальної  складової послуги;

оплату посередницьких послуг;

фінансування заходів, що становлять зміст соціальної складової послуги, які виконуються за рахунок видатків, передбачених іншими бюджетними програмами, або інших джерел фінансування, не заборонених законодавством;

виконання заходів, метою яких є отримання прибутку.

10. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства, операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.

11. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від                   2025 р. №

 

ЗМІНИ,

що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України

 

1. У Положенні про інклюзивно-ресурсний центр, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 р. № 545 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 61, ст. 1859; 2021 р., № 60, ст. 3786; 2022 р., № 39, ст. 2082; 2025 р., № 6, ст. 490):

1) пункт 8 доповнити підпунктами 13 та 14 такого змісту:

“13) надання батькам (одному з батьків) або іншим законним представникам дитини інформації про можливість отримання послуги раннього втручання у разі виявлення у дитини віком від народження до чотирьох років особливих освітніх потреб та повідомлення виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а в разі їх відсутності – військової адміністрації населеного пункту (далі – уповноважений орган) за зареєстрованим / задекларованим місцем проживання (перебування) дитини про проведення комплексної оцінки;

14) інформування уповноваженого органу про виявлення дитини, що потребує надання послуги раннього втручання, за інформованої згоди батьків (одного з батьків) або інших її законних представників.”;

2) пункт 26 доповнити абзацом такого змісту:

“надаються рекомендації щодо звернення отримувача до уповноваженого органу за зареєстрованим / задекларованим місцем його проживання (перебування) з метою отримання послуги раннього втручання у разі виявлення за результатами проведення комплексної оцінки у дитини віком від народження до чотирьох років особливих освітніх потреб.”.

2. Пункт 3 Порядку здійснення реабілітаційних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 2022 р. № 31 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 10, ст. 528), доповнити абзацом такого змісту:

“Дітям віком від народження до чотирьох років, які мають порушення розвитку або в яких існує ризик виникнення таких порушень, разом із реабілітаційними заходами може надаватись послуга раннього втручання.”.

3. У Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на соціальний захист осіб з інвалідністю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2023 р. № 120 “Деякі питання соціального захисту осіб з інвалідністю” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 22, ст. 1206, № 95, ст. 5640):

1) у пункті 1 слова “за програмою” замінити словами “за бюджетною програмою”;

2) в абзаці восьмому пункту 2 слова “за виконання” замінити словом “виконавцем”;

3) пункт 4 доповнити підпунктом 16 такого змісту:

“16) оплату вартості соціальної складової послуги раннього втручання – відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. №    “Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання” (Офіційний вісник України, 2025 р., №   , ст.     ).”;

4) у пункті 5:

в абзаці першому слова “у разі їх відповідності паспорту бюджетної програми” виключити;

доповнити пункт абзацом такого змісту:

“Бюджетні кошти за напрямом, зазначеним у підпункті 16 пункту 4 цього Порядку, розподіляються Мінсоцполітики на підставі пропозицій Фонду щодо потреби в бюджетних коштах з урахуванням планової вартості надання соціальної складової послуги раннього втручання, прогнозної кількості отримувачів такої послуги та відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від            2025 р. №         “Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання” (Офіційний вісник України, 2025 р., №   , ст.     ).”;

5) в абзаці другому пункту 7 слово “одержувачі” замінити словами “одержувачі бюджетних коштів”;

6) у пункті 8 слова “та в разі їх відповідності паспорту бюджетної програми” виключити;

7) пункт 9 викласти в такій редакції:

“9. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні й необоротні активи, відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.”;

8) доповнити Порядок пунктами 91 та 92 такого змісту:

“91. Попередня оплата товарів і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, здійснюється в установленому бюджетним законодавством порядку.

92. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок коштів державного бюджету здійснюється відповідно до вимог законодавства у сфері публічних закупівель.”;

9) пункт 10 виключити.

4. У Порядку раннього виявлення у дітей порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання такої послуги, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1392 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 11, ст. 686):

1) у пункті 2:

підпункт 1 викласти в такій редакції:

“1) надавач послуги раннього втручання (далі – надавач) – юридична особа незалежно від форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, фізична особа – підприємець, до завдань якої належить надання мультидисциплінарною командою фахівців послуги раннього втручання;”;

підпункт 3 викласти в такій редакції:

“3) послуга раннього втручання – міждисциплінарна / трансдисциплінарна сімейно-центрована комплексна послуга, що містить соціальну, медичну, освітню складові, надається у звичному середовищі, де проживає та зростає дитина (вдома, на ігрових майданчиках, в інших громадських місцях та просторах) та спрямована на раннє виявлення, мінімізацію впливу порушень розвитку в дітей віком від народження до чотирьох років на їхнє повсякденне функціонування, покращення їхнього розвитку, забезпечення супроводу та підтримки сімей та поліпшення якості їхнього життя, профілактику інвалідизації;”;

2) пункт 13 після слів “у паперовій формі” доповнити словами “(до запровадження електронної інформаційної взаємодії).”;

3) доповнити Порядок пунктом 14 такого змісту:

“14. Суб’єкти виявлення порушень за результатами комплексного обстеження повідомляють виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, а в разі їх відсутності – військову адміністрацію населеного пункту за місцем зареєстрованого / задекларованого місця проживання (перебування) отримувача про виявлення дитини, що потребує надання соціальної складової послуги раннього втручання, за інформованої згоди батьків або інших її законних представників.”.

 

 

Пояснювальна записка

Порівняльна таблиця

Повідомлення про оприлюднення

 

 

Пропозиції та зауваження до проекту акта приймаються протягом 15 днів з дня оприлюднення проекту акта за наступною адресою: Міністерство соціальної політики України, 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10; e-mail: t.lyashuk@mlsp.gov.ua ; тел.: 289-05-15.

 

 

 


Додаткові матеріали



Обговорення

Кількість користувачів, що приймають участь в обговорюванні проекту:
0
Додано пропозицій:
0
Підтримка проекту:Так:0  Ні:0
Обговорення з 28 Березня 2025р. по 11 Квітня 2025р.

Всі Обговорення проектів нормативно-правових актів